Viterbi School of Engineering
John O'Brien Faculty Service Award Winners


Each year the Viterbi School of Engineering selects a faculty member for outstanding service to the School. The service award consists of a cash award, a personalized certificate and a plaque with the recipient’s name. Starting on April 25, 2017, the award was renamed as the John O'Brien Faculty Service Award.

2020: Nitin Kalé

Information Technology Program

2019: Leana Golubchik

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering and Computer Science (joint appointment)

2018: Steve Bucher

Engineering Writing Program

2017: John O'Brien

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering (posthumously)

2016: Asad Madni

Special Service Award

2015: John Slaughter

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering (joint appointment with USC Rossier School of Education)

2014: Michael Crowley

Information Technology Program

2013: Herb Schorr

Information Sciences Institute

2012: Erik Johnson

Sonny Astani Department of Civil and Environmental Engineering

2011: Peter Beerel

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

2010: Iraj Ershaghi

Mork Family Department of Chemical Engineering and Materials Science

2010: Gisele Ragusa

Dean's Office, Special Award for Service

2009: Urbashi Mitra

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

2008: George Chillingar

Sonny Astani Department of Civil and Environmental Engineering

2007: Solomon Golomb

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

2006: Najim Meshkati

Sonny Astani Department of Civil and Environmental Engineering

2005: Maja Mataric

Computer Science (Elliott Axelband, Electrical Engineering - Special Recognition)

2004: Ron Ohlander*

Information Sciences Institute

2003: Jim Moore

Daniel J. Epstein Department of Industrial and Systems Engineering

2002: Jerry Mendel

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering - Special Recognition

2001: Stan Settles

Daniel J. Epstein Department of Industrial and Systems Engineering

1999: Michael Gruntman

Aerospace and Mechanical Engineering

1998: Larry Redekopp

Aerospace and Mechanical Engineering

1997: S. Ginsburg*

Computer Science

1996: Iraj Ershaghi

Mork Family Department of Chemical Engineering and Materials Science

1995: George Vassilakis*

Progressive Degree Program

1994: Jack Munushian*

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

1993: Jerry Mendel

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

1992: David D'Argenio

Biomedical Engineering

1991: Melvin Breuer

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

1990: George Bekey

Computer Science

1989: Charles Weber

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

1988: Clarke Howatt*

Aerospace and Mechanical Engineering

1987: Lyman Handy*

Mork Family Department of Chemical Engineering and Materials Science

1986: Geoffrey Shiflett*

Aerospace and Mechanical Engineering

1985: William Steier

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

1984: Richard Kaplan*

Aerospace and Mechanical Engineering

1983: R.H. Edwards*

Aerospace and Mechanical Engineering

1981: Tsen-Chung Cheng*

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

1980: Hans Kuehl

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering

1980: Alexander Sawchuk

Ming Hsieh Department of Electrical and Computer Engineering